Regulamin rozliczania kosztów ciepła
REGULAMIN
ROZLICZANIA KOSZTÓW CIEPŁA DOSTARCZONEGO NA PRZYGOTOWANIE CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ ORAZ CENTRALNE OGRZEWANIE ORAZ USTALENIA OPŁAT Z TEGO TYTUŁU DLA NAJEMCÓW LOKALI W ZASOBACH OŚWIĘCIMSKIEGO TOWARZYSTWA BUDOWNICTWA SPOŁECZNEGO SP. Z O.O.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 12 października 2000r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz zasad rozliczeń w obrocie cieplnym (Dz. U. Nr 96 poz. 1053)art. 45a ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 833 z późn. zm.)
- ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 611).
§ 1
Postanowienia niniejszego regulaminu mają zastosowanie do wszystkich lokali w budynkach Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
§ 2
Użyte w regulaminie określenia oznaczają:
Postanowienia niniejszego regulaminu mają zastosowanie do wszystkich lokali w budynkach Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
§ 2
Użyte w regulaminie określenia oznaczają:
- Wynajmujący - Oświęcimskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
- Najemca – lokator lub inny użytkownik lokalu, a także osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego.
- Lokal – lokal mieszkalny lub lokal użytkowy.
- Indywidualny licznik ciepła – urządzenie pomiarowe obliczające ilość zużytego ciepła na podstawie ilości przepływu wody oraz jej temperatury (ciepłomierz).
- Koszty ciepła - koszty ponoszone przez Wynajmującego na rzecz dostawców ciepła, energii elektrycznej dla potrzeb kotłowni, obsługi kotłowni i węzłów mieszkaniowych a także części zamiennych i okresowych przeglądów, które składają się z kosztów stałych i zmiennych, a dotyczą i służą wyłącznie do celów uzyskania, przygotowania i dostarczenia ciepła na lokale.
5.1 Na koszty stałe składa się suma opłat ponoszonych przez Wynajmującego na rzecz:
- dostawcy ciepła z sieci miejskiej - opłaty abonamentowe, przesyłowe stałe,
- dostawcy paliwa gazowego - opłaty abonamentowe, przesyłowe stałe.
- opłaty stałej związanej z bieżącą całodobową obsługą zespołu kotłowni wraz z instalacją wewnętrzną,
- opłaty związane z corocznym przeglądem urządzeń przez Urząd Dozoru Technicznego oraz inne opłaty związane z utrzymaniem bieżącej eksploatacji kotłowni oraz instalacji ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania dostawców mediów/przedsiębiorstwa energetyczne
- opłaty za dostarczenie energii elektrycznej potrzebnej dla pracy kotłowni (sterowniki, pompy, piece, oświetlenie, itp.).
- Na koszty zmienne składa się suma opłat za media dostarczone do Wynajmującego przez:
- dostawcy ciepła z sieci miejskiej - opłaty za dostarczone ciepło, oraz opłaty przesyłowe zmienne, za nośnik ciepła i przekroczenia poboru mocy,
- dostawcy paliwa gazowego - opłaty za dostarczony gaz oraz inne opłaty przesyłowe zmienne
- inne opłaty związane bezpośrednio z dostarczeniem energii cieplnej do lokali (części zamienne pomp, wymienników, itp.).
- Zsumowane opłaty zmienne dla danego budynku (suma odczytów zużycia z układów pomiarowo – rozliczeniowych - głównych liczników ciepła) po podzieleniu ich przez zużycie ciepła dla całego budynku (suma odczytanych indywidualnych liczników ciepła dla lokali mieszkalnych i/lub usługowych) dają koszt opłaty zmiennej 1 GJ.
- W lokalach niewyposażonych w indywidualne liczniki ciepła rozliczenie opłaty zmiennej następuje na zasadzie przeliczenia udziału powierzchni ogrzewanej lokalu do całości powierzchni ogrzewanej budynku
- Wartości opłaty zmiennej za jednostkę zużytego ciepła w mieszkaniu (1 GJ) i stałej (1 m2 powierzchni użytkowej budynku) nie są opłatami taryfowymi dostawcy, wynikającymi z zawartych umów, lecz wynikają z rzeczywiście poniesionych kosztów ogrzewania całego budynku, które mogą być różne w zależności od budynku, okresu zimowego i zależne są przede wszystkim od warunków cieplnych budynku, źródła dostaw i indywidualnych zachowań użytkowników.
§ 3
- Koszty stałe i zmienne ciepła dostarczonego na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dla lokali mieszkalnych, rozliczane są jeden raz w roku za okres od 01.VII do 30.VI, tj. za pełne 12 miesięcy.
- W przypadku niepełnego okresu rozliczeniowego (np. oddanie budynku do zasiedlenia przed 31.XII, zmiana najemcy) rozliczenie następuje od daty przekazania lokalu do 30.VI. W przeciwnym wypadku (oddanie budynku do użytkowania po dacie 01.I) rozliczenie następuje za okres wydłużony tzn. od dnia zasiedlenia budynku do 30.VI następnego roku po zasiedleniu.
- Koszty stałe i zmienne ciepła dostarczonego na ogrzewanie lokali użytkowych rozliczane są w okresach miesięcznych.
§ 4
- W opomiarowanym systemie rozliczeń zasobów lokalowych Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. stosuje się współczynniki korygujące zużycia centralnego ogrzewania.
- Do części kosztów zmiennych, w opomiarowanym systemie rozliczeń, stosuje się współczynniki wyrównawcze. Współczynniki te i ich wielkości określa Wynajmujący. Współczynniki wyrównawcze ustala się zawsze dla całego lokalu, a nie dla poszczególnych pomieszczeń.
- W celu wyliczenia ilości ciepła pobranego do wykorzystania na cele centralnego ogrzewania przyjmuje się zasadę iż po przepłynięciu 16 m3 wody zimnej przez licznik wody zimnej następuje zużycie 1 GJ energii cieplnej na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej, pozostała wartość stanowi ilość zużytą na centralne ogrzewania.
§ 5
Fizyczną jednostką rozliczeniową dla:
- kosztów stałych ogrzewania jest zł za m2 powierzchni użytkowej,
- kosztów zmiennych ogrzewania jest zł za GJ zużytej energii.
§ 6
- Odczyty i rozliczenia zużycia ciepła dokonywane są poprzez pracowników Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
- Odczyty ciepłomierzy w mieszkaniach i lokalach użytkowych odbywają się jeden raz w miesiącu.
- Najemca ma prawo każdorazowo sprawdzić odczyty wskazań własnego ciepłomierza.
- Najemca, u którego stwierdzono wadliwie działający indywidualny licznik ciepła, a wada powstała z przyczyn niezależnych od Najemcy, zużycie ciepła za ten okres będzie miał naliczone jako średnie zużycie za ostatnie 3 miesiące. W przypadku licznika ciepła określenie „ostatnich 3 miesięcy” dotyczy okresu podobnego (np. w tym samym czasie rok wcześniej)
§ 7
- W okresie rozliczeniowym najemca zobowiązany jest wnosić w okresach miesięcznych opłaty zaliczkowe zapewniające pokrycie kosztów dostarczonego ciepła na cele centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej
- Zaliczki miesięczne należy wnosić równocześnie z innymi opłatami za używanie lokalu w terminie:
- do dnia 10 każdego miesiąca za lokale użytkowe,
- do dnia 15 każdego miesiąca za lokale mieszkalne.
§ 8
- W ciągu 60 dni od odczytu na koniec danego okresu rozliczeniowego następuje indywidualne rozliczenie należności za dostarczone ciepło na cele centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej z każdym Najemcą lokalu i ustalenie proponowanej nowej zaliczki. Nowa zaliczka obowiązuje od dnia podanego na wydruku należnych opłat za użytkowany lokal.
- Najemca lokalu otrzymuje na piśmie rozliczenie kosztów ciepła dostarczonego na cele centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
- Najemca może reklamować na piśmie prawidłowość rozliczenia rocznego w ciągu 14 dni od daty otrzymania rozliczenia.
§ 9
- W przypadku gdy suma wpłaconych zaliczek przekroczy należność za ciepło dostarczone na cele centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej wynikającą z rozliczenia kwotę nadpłaty Najemca lokalu może odliczyć przy najbliższej opłacie za używanie lokalu.
- W przypadku gdy suma wpłaconych zaliczek nie pokryje należności za ciepło dostarczone na cele centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej wynikającej z rozliczenia, Najemca obowiązany jest dopłacić brakującą kwotę równocześnie z najbliższą zaliczką miesięczną.
§ 10
Najemca lokalu obowiązany jest niezwłocznie powiadomić Wynajmującego na piśmie o każdym uszkodzeniu instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej lub zimnej wody użytkowej wewnątrz lokalu.
§ 11
- Każda ingerencja Najemcy w instalację centralnego ogrzewania, ciepłej lub zimnej wody użytkowej bez pisemnej zgody Wynajmującego, a w szczególności:
- zabudowanie dodatkowych grzejników, lub powiększanie istniejących zestawów oraz ich zamiana,
- spuszczenie wody z instalacji, usunięcie lub samowolna zmiana nastaw wstępnych grzejników,
- uszkodzenie ciepłomierza lub jego plomby,
stanowi rażące naruszenie obowiązków przez Najemcę lokalu.
- Od Najemcy samowolnie dopuszczającego się czynności wyszczególnionych powyżej Wynajmujący może dochodzić odszkodowania na pokrycie wyrządzonych szkód.
- W przypadku stwierdzenia uszkodzenia lub braku plomby na ciepłomierzu, Najemca zostanie dodatkowo obciążony wg podwójnej stawki średniego zużycia na podstawie najmniej korzystnego dla Najemcy okresu miesięcznego z ostatnich 12 miesięcy wskazanego przez oplombowany układ.
§ 12
Najemcy lokali użytkowych, w których zdemontowane zostały grzejniki, ponoszą opłaty stałe za ciepło dostarczone na cele centralnego ogrzewania.
§ 13
Fakt niedogrzania lokalu powinien być potwierdzony przez pracownika Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
§ 14
Regulamin wchodzi w życie z mocą obowiązującą od dnia 01.07.2020r.
Oświęcimskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
tel 33 486 95 72 tel. 33 445 42 75 tel. 33 844 40 64 tel. 33 841 17 18 |
|
Adres e-mail: biuro@ Po znaku @ należy dopisać otbs.eu |
Godziny otwarcia: | |
Poniedziałek | 7.oo – 15.oo |
Wtorek | 7.oo – 16.oo |
Środa | 7.oo – 15.oo |
Czwartek | 7.oo – 15.oo |
Piątek | 7.oo – 14.oo |
-
Zarząd Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o. uprzejmie informuje, że udostępniony został nowy formularz wniosku o wynajem mieszkania.